Fortsatt ansträngt läge i trafiken

Vi har fortsatt stora förseningar och flera inställda linjer i hela länet. Även servicetrafiken har stora förseningar. Endast redan planerade resor och akuta sjukresor körs tillsvidare. Det är också högt tryck på kundservice med längre väntetider än vanligt.


Uppdatering 17:30:

Trafikläget i hela länet är kraftigt ansträngt med förseningar och inställda turer. Vi arbetar så fort vi kan med att uppdatera trafikinformationen i appen och på hemsidan.

Tidigare information om helt inställd trafik i Mora, Orsa, Rättvik, Leksand, Ludvika och Smedjebacken har uppdaterats med att vissa linjer kommer att köras.

I samråd med transportföretag kommer följande linjeturer köras:

  • 133
  • 141
  • 294
  • 295
  • 350
  • 396
  • 397

Förarens och resenärernas säkerhet går alltid först. Därför kan förare, i samråd med trafikledningen, välja att inte köra på vägar där det finns risk för olyckor eller andra incidenter. I vissa fall kan trafiken komma att köras endast på större vägar, eftersom de är säkrare och lättare att ta sig fram på.

Prognos

Vår bedömning är att linjetrafiken ska kunna gå som vanligt i morgon, med reservation för eventuella fortsatta störningar kopplade till väder och väglag.

Servicetrafik och färdtjänst

Servicetrafiken är hårt påverkad och vi tar för närvarande inte emot nya bokningar av färdtjänstresor.
Har vi kört dig till en plats hjälper vi självklart till med hemresa.
Akuta sjukresor kan bokas som vanligt.

Senast uppdaterad: 14 januari 2026